Resumé
Originalsprog | Dansk |
---|---|
Tidsskrift | MedieKultur |
Vol/bind | 27 |
Udgave nummer | 51 |
Sider (fra-til) | 127-145 |
ISSN | 0900-9671 |
Status | Udgivet - 2011 |
Citer dette
}
Sporløs : Om biologi, identitet og slægten som fjernsyn. / Frello, Birgitta.
I: MedieKultur, Bind 27, Nr. 51, 2011, s. 127-145.Publikation: Bidrag til tidsskrift › Tidsskriftartikel › Forskning › peer review
TY - JOUR
T1 - Sporløs
T2 - Om biologi, identitet og slægten som fjernsyn
AU - Frello, Birgitta
PY - 2011
Y1 - 2011
N2 - DR har i de senere år har lanceret flere programserier, som har slægt og slægtsforskning som fokus. Slægtsprogrammer er ’godt fjernsyn’ i den forstand, at de giver mulighed for en umiddelbar identifikation med hovedpersonen, samtidig med at dennes historie kan bruges som løftestang for andre historier. Imidlertid anlægger programmerne en vinkel på slægten, som forudsætter, at et øget kendskab til den biologiske slægt automatisk medfører et øget kendskab til den personlige identitet. Denne selvfølgeliggørelse af den biologiske slægts betydning problematiseres, og med udgangspunkt i Sporløs diskuterer artiklen mulige implikationer og konsekvenser af den forståelse af slægten, som programmerne tager udgangspunkt i og tager for givet.
AB - DR har i de senere år har lanceret flere programserier, som har slægt og slægtsforskning som fokus. Slægtsprogrammer er ’godt fjernsyn’ i den forstand, at de giver mulighed for en umiddelbar identifikation med hovedpersonen, samtidig med at dennes historie kan bruges som løftestang for andre historier. Imidlertid anlægger programmerne en vinkel på slægten, som forudsætter, at et øget kendskab til den biologiske slægt automatisk medfører et øget kendskab til den personlige identitet. Denne selvfølgeliggørelse af den biologiske slægts betydning problematiseres, og med udgangspunkt i Sporløs diskuterer artiklen mulige implikationer og konsekvenser af den forståelse af slægten, som programmerne tager udgangspunkt i og tager for givet.
M3 - Tidsskriftartikel
VL - 27
SP - 127
EP - 145
JO - MedieKultur
JF - MedieKultur
SN - 0900-9671
IS - 51
ER -