On the Julia set of a typical quadratic polynomial with a Siegel disk

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningpeer review

    OriginalsprogEngelsk
    TidsskriftAnnals of Mathematics
    Vol/bind159
    Sider (fra-til)1-52
    ISSN0003-486X
    StatusUdgivet - 2004

    Citer dette

    @article{24fc7e8052bf11dba4bc000ea68e967b,
    title = "On the Julia set of a typical quadratic polynomial with a Siegel disk",
    keywords = "quadratic polynomials, Siegel disks, unbounded type, trans-quasi-conformal surgery, Davids theorem",
    author = "Petersen, {Carsten Lunde} and Saaed Zakeri",
    year = "2004",
    language = "English",
    volume = "159",
    pages = "1--52",
    journal = "Annals of Mathematics",
    issn = "0003-486X",
    publisher = "The/Johns Hopkins University Press",

    }

    On the Julia set of a typical quadratic polynomial with a Siegel disk. / Petersen, Carsten Lunde; Zakeri, Saaed.

    I: Annals of Mathematics, Bind 159, 2004, s. 1-52.

    Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningpeer review

    TY - JOUR

    T1 - On the Julia set of a typical quadratic polynomial with a Siegel disk

    AU - Petersen, Carsten Lunde

    AU - Zakeri, Saaed

    PY - 2004

    Y1 - 2004

    KW - quadratic polynomials

    KW - Siegel disks

    KW - unbounded type

    KW - trans-quasi-conformal surgery

    KW - Davids theorem

    M3 - Journal article

    VL - 159

    SP - 1

    EP - 52

    JO - Annals of Mathematics

    JF - Annals of Mathematics

    SN - 0003-486X

    ER -