Julia Sets of Orthogonal Polynomials

Bidragets oversatte titel: Juliamængder for orthogonale polynomier

Jacob Stordal Christiansen, Christian Henriksen, Henrik Laurberg Petersen, Carsten Lunde Petersen

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningpeer review

Abstract

For et sandsynlighedsmål med kompakt ikke-polær støtte i den komplekse plan relaterer vi de dynamiske egenskaber ved den associerede følge af orthonormale polynomier {P n} til egenskaberne for støtten. Mere præcist relaterer vi Julia mængden for P_n til den ydre rand af støtten, den udfyldte Juliamængde til den udfyldte støtte og Green's funktion for P_n med Green's funktionen for komplementet til den udfyldte støtte.
OriginalsprogEngelsk
TidsskriftPotential Analysis
Vol/bind50
Sider (fra-til)401-413
Antal sider13
ISSN0926-2601
DOI
StatusUdgivet - 2019

Bibliografisk note

Publisher's note about the attached Accepted Manuscript of the article (embargoed until february 2019): “This is a post-peer-review, pre-copyedit version of an article published in 'Potential Analysis'. The final authenticated version is available online at: http://dx.doi.org/10.1007/s11118-018-9687-5”.

Emneord

  • Orthogonal polynomier
  • Green’s funktion
  • Julia mængde

Citer dette

Christiansen, J. S., Henriksen, C., Petersen, H. L., & Petersen, C. L. (2019). Julia Sets of Orthogonal Polynomials. Potential Analysis, 50, 401-413. https://doi.org/10.1007/s11118-018-9687-5