20052020
Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Forsknings og undervisningsoplysninger

Jeg er viceinstitutleder på Institut for kommunikation og humanistisk videnskab på Roskilde Universitet. Derudover er jeg også chefredaktør for det internationale tidsskrift for politisk filosofi Res Publica og medlem af betyrelsen for Dansk Institut for Menneskerettigheder

Forskningsemner

Politisk filosofi

Primære forskningsområder

Multikulturalisme, nationalisme, immigration, ytringsfrihed, tolerance, anerkendelse, sekularisme, religionsfrihed

Aktuel forskning

Religionsfrihed, multikulturalisme

Undervisning og vejledningsområder

Politisk filosofi, anvendt etik, normativ etik, meta-etik

Curriculum

Medlem af betyrelsen for Dansk Institut for Mennekserettigheder siden Januar 2017.

Viceinstitutleder på Institut for kommunikation og humanistisk videnskab, Roskilde Universitet, siden april 2016.

Lektor i praktisk filosofi ved Filosofi og Videnskabsteori, Roskilde Universitet, fra Februar 2010. Medlem af forskningsgruppen Research group for Criminal Justice Ethics.

Chefredaktør (sammen med Phil Cook) af Res Publica - A Journal of Moral, Legal and Social Philosophy Link til indhold af Res Publica

Medlem af programstyret for forskningsprogrammet Samfunnsutviklingens kulturelle forutsetninger (SAMKUL) under Norges Forskningsråd siden Januar 2014.

Tidligere:

Studieleder for Filosofi og Videnskabsteori, Roskilde Universitet, fra januar 2012 til Marts 2016.

Forskningslektor ved Center for Studier af Lighed og Multikulturalisme, Københavns Universitet, Februar 2010-December 2011, i forbindelse med det Europæiske syvende rammeprogram finansierede forskningsprojektet RESPECT - Towards a "Topography" of Tolerance and Equal Respect.

Adjunkt i filosofi samfinansieret af Carlsbergfondet og Institut for medier, erkendelse og formidling, KU, Februar 2008-Januar 2010.

Postdoc finansieret af Carlsbergfondet, 2007-2008.

Tildelt Ph.d. graden november 2006.

Ph.d. stipendiat i filosofi ved Institut for medier, erkendelse og formidling, KU, finansieret af Statens Humanistiske Forskningsråd, 2003-2006.

Ekstern lektor og amanuensis ved Institut for filosofi, pædagogik og retorik, KU, 2000 - 2003.

Cand.mag. i filosofi med sidefag i historie fra KU, 2000.

Keywords

  • Filosofi, Idéhistorie, Religion
  • Politisk filosofi
  • Religion og politik
  • Sekularisme
  • Multikulturalisme
  • Nationalisme
  • Tolerance
  • Anerkendelse
  • Immigration
  • Ytringsfrihed
  • Statsborgerskab
  • Religionsfrihed
  • Kulturmøde, Multikulturalitet
  • migration og integration
  • Ret, Etik
  • Retfærdighed
  • Retsfilosofi
  • Ytringsfrihed
  • Samfundsøkonomi, Politik
  • identitetspolitik
  • Politisk teori

Netværk Nyligt eksternt samarbejde på landeniveau. Dyk ned i detaljerne ved at klikke på punkterne.

Publikation 2005 2018

Danskernes religiøse tolerance er blevet mindre

Lægaard, S. 8 maj 2018 I : Kristeligt Dagblad.

Publikation: Bidrag til tidsskriftBidrag til avis - AvisartikelFormidling

Filosof om OK18: Løhde handler imod den danske model

Lægaard, S. 13 mar. 2018 I : Politiken.

Publikation: Bidrag til tidsskriftBidrag til avis - AvisartikelFormidling

Laborde’s religion

Lægaard, S. 27 jun. 2018 I : Critical Review of International Social and Political Philosophy. 12 s.

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningpeer review

Minister for mistænkeliggørelse

Lægaard, S. 28 maj 2018 I : Politiken. s. Sektion 2 (Kultur), Side 6 (Debat)

Publikation: Bidrag til tidsskriftBidrag til avis - Kommentar/debatFormidling

Religion

Lægaard, S. 2018 The Routledge Handbook of the Ethics of Discrimination. Lippert-Rasmussen, K. (red.). Abingdon: Routledge, s. 207-217 11 s. (Routledge Handbooks in Applied Ethics).

Publikation: Kapitel i bog/rapport/konferenceprocesBidrag til bog/antologiForskningpeer review

Projekter 2016 2020

GMR: Globalizing Minority Rights

Lægaard, S.

07/11/201631/12/2020

Projekter: Forskning

Fil

Aktiviteter 2010 2018

Dansk filosofisk selskabs årsmøde 2018

Lægaard, S. (Deltager)
2 mar. 20183 mar. 2018

Aktivitet: Deltagelse i workshop, seminar og kursus

Refugees and Minority Rights

Lægaard, S. (Deltager)
14 jun. 201815 jun. 2018

Aktivitet: Organisation og deltagelse i konference

Netværket for menneskerettighedsforskere i Danmark (Ekstern organisation)

Lægaard, S. (Medlem)
feb. 2018 → …

Aktivitet: Medlemskab af udvalg, råd og nævn

ECPR General Conference 2018

Lægaard, S. (Deltager)
22 aug. 201825 aug. 2018

Aktivitet: Organisation og deltagelse i konference

Association for Social and Political Philosophy 2018 annual conference

Lægaard, S. (Deltager)
21 jun. 201823 jun. 2018

Aktivitet: Organisation og deltagelse i konference