Sune Lægaard

Viceinstitutleder

Universitetsvej 1

Bygning: 42.3

DK-4000 Roskilde

Danmark

Telefon: 4674-3769

Mobiltelefon: 2845-6331

Forskningsområder

  • Filosofi, Idéhistorie, Religion Anerkendelse Immigration Multikulturalisme Nationalisme Politisk filosofi Religion og politik Religionsfrihed Sekularisme Statsborgerskab Tolerance Ytringsfrihed
  • Kulturmøde, Multikulturalitet migration og integration
  • Ret, Etik Retfærdighed Retsfilosofi Ytringsfrihed
  • Samfundsøkonomi, Politik identitetspolitik Politisk teori

Forsknings og undervisningsoplysninger

Jeg er viceinstitutleder på Institut for kommunikation og humanistisk videnskab på Roskilde Universitet. Derudover er jeg også chefredaktør for det internationale tidsskrift for politisk filosofi Res Publica og medlem af betyrelsen for Dansk Institut for Menneskerettigheder

Forskningsemner

Politisk filosofi

Primære forskningsområder

Multikulturalisme, nationalisme, immigration, ytringsfrihed, tolerance, anerkendelse, sekularisme, religionsfrihed

Aktuel forskning

Religionsfrihed, multikulturalisme

Undervisning og vejledningsområder

Politisk filosofi, anvendt etik, normativ etik, meta-etik

Curriculum

Medlem af betyrelsen for Dansk Institut for Mennekserettigheder siden Januar 2017.

Viceinstitutleder på Institut for kommunikation og humanistisk videnskab, Roskilde Universitet, siden april 2016.

Studieleder for Filosofi og Videnskabsteori, Roskilde Universitet, fra januar 2012 til Marts 2016.

Lektor i praktisk filosofi ved Filosofi og Videnskabsteori, Roskilde Universitet, fra Februar 2010. Medlem af forskningsgruppen Research group for Criminal Justice Ethics.

Chefredaktør (sammen med Phil Cook) af Res Publica - A Journal of Moral, Legal and Social Philosophy Link til indhold af Res Publica

Medlem af programstyret for forskningsprogrammet Samfunnsutviklingens kulturelle forutsetninger (SAMKUL) under Norges Forskningsråd siden Januar 2014.

Tidligere:

Forskningslektor ved Center for Studier af Lighed og Multikulturalisme, Københavns Universitet, Februar 2010-December 2011, i forbindelse med det Europæiske syvende rammeprogram finansierede forskningsprojektet RESPECT - Towards a "Topography" of Tolerance and Equal Respect.

Adjunkt i filosofi samfinansieret af Carlsbergfondet og Institut for medier, erkendelse og formidling, KU, Februar 2008-Januar 2010.

Postdoc finansieret af Carlsbergfondet, 2007-2008.

Tildelt Ph.d. graden november 2006.

Ph.d. stipendiat i filosofi ved Institut for medier, erkendelse og formidling, KU, finansieret af Statens Humanistiske Forskningsråd, 2003-2006.

Ekstern lektor og amanuensis ved Institut for filosofi, pædagogik og retorik, KU, 2000 - 2003.

Cand.mag. i filosofi med sidefag i historie fra KU, 2000.

Vis alle »

Vis alle »

ID: 3792190